This online training session is part of a series of webinars directed to all existing and new Better Cotton Suppliers and Manufacturers who are interested in learning more about Traceable (also known as Physical) Better Cotton and the Chain of Custody Standard v1.0. This is Part 2 of the series, focusing on explaining how to use the new physical functionality within the Better Cotton Platform which will enable traceability.

 Better Cotton’s Traceability solution went live on November 2 by introducing a new functionality within the Better Cotton Platform that will enable tracing Better Cotton back to its country of origin. The solution will enable Better Cotton Retailer and Brand Members to verify the country of origin of Traceable Better Cotton in their products, and Better Cotton Farmers and Suppliers to benefit from ongoing access to increasingly regulated international markets.

This session will take place in Turkish and all participants are required to register and be on time according to the Cisco Webex guidelines. We look forward to your participation in this training which will help you get ready for Traceable Better Cotton. Please forward the invite to any other Better Cotton Suppliers who you think would need support and want to get information about Better Cotton Traceability.

To find sessions for Part 1 of the training - Chain of Custody Standard, please go back to our list of upcoming events and webinars.


Bu çevrimiçi eğitim oturumu, İzlenebilir (Fiziksel olarak da bilinir) Better Cotton ve Gözetim Zinciri Standardı v1.0 hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen tüm mevcut ve yeni Better Cotton Tedarikçilerine ve Üreticilerine yönelik bir dizi web seminerinin bir parçasıdır Bu, Better Cotton Platformu içerisinde izlenebilirliği sağlayacak yeni fiziksel işlevselliğin nasıl kullanılacağını açıklamaya odaklanan serinin 2. Bölümüdür. Bu oturumda BCP üzerinden fiziksel işlemlerin nasıl yapılacağına odaklanılacaktır.

Better Cotton'un İzlenebilirlik çözümü, Better Cotton Platformu içinde Better Cotton'un menşe ülkesine kadar izlenmesini sağlayacak yeni bir işlevsellik sunarak 2 Kasım'da hayata geçti. Çözüm, Better Cotton Perakendecisi ve Marka Üyelerinin ürünlerindeki İzlenebilir Better Cotton'un menşe ülkesini doğrulamasına ve Better Cotton Çiftçileri ve Tedarikçilerinin giderek daha fazla düzenlemeye tabi olan uluslararası pazarlara sürekli erişimden yararlanmasına olanak tanıyacak.

Bu oturum Türkçe olarak gerçekleştirilecektir ve tüm katılımcıların Cisco Webex yönergelerine göre kaydolmaları ve zamanında gelmeleri gerekmektedir. İzlenebilir Better Cotton'a hazırlanmanıza yardımcı olacak bu eğitime katılımınızı bekliyoruz. Lütfen davetinizi, desteğe ihtiyaç duyacağını düşündüğünüz ve Better Cotton İzlenebilirliği hakkında bilgi almak istediğiniz diğer Better Cotton Tedarikçilerine iletin.

Eğitimin 1. Bölümü olan Gözetim Zinciri Standardına ilişkin oturumları bulmak için lütfen yaklaşan etkinlikler ve web seminerleri listemize geri dönün.

Suppliers and Manufacturers (Introduction) Traceability Supplier Training Programme Traceability Webinars
Event Tags
Membership Types
Sustainability Issues
Event Series
Supplier Training Programme Traceability Webinars
Event Date / Time

May 22, 2024
10:30 - 12:00 (UTC+3)

Event Location

Online

Event Language(s)

Event Cost

Free

Is it a Members Only event?

No

Share this page